Stjær-herrer har bidt sig fast i serie 1

Image
​​​​​​​Stjærs håndboldherrer fortsætter i serie 1 her efter årsskiftet.

Stjær Boldklubs serie 1 håndbold-herrehold er klar til endnu en sæson i denne række, efter noget af en debut i rækken.

I løbet af kun halvandet år er Stjærs håndboldherrer rykket op fra serie 3 til serie 2 og videre til serie 1, og fik allerede fra starten af sæsonen bidt sig rigtig godt fat i rækken.

I lang tid lå holdet og kæmpede i rækken med Brabrand om oprykningen til Danmarksserien, hvilket glippede i de indbyrdes kampe imod Brabrand, hvor man spillede uafgjort på udebane og tabte med et enkelt mål til oprykkerne på hjemmebane.

Desværre blev holdt ramt af sygdom og skader i de sidste afgørende kampe, som bevirkede at holdet sluttede, som nr. 3 nummer tre i rækken, hvilket imidlertid var langt over forventet.

Holdet har allerede indledt træningen igen nytår, således at man er godt forbedret til den kommende sæson, hvor holdet dog er ramt lidt af mandefald da det stadig er ramt af skader og udenlandsrejse.

Læs Galten Folkeblad 7. november 2026

 

Del på
Centrum Tøj

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block