
En skoleklasse fra Mølleskolen i Ry har gennemgået et undervisningsforløb om udfordringer med vand. I fredags besøgte eleverne AVK.
Besøg af vandværker, aktiviteter med sensorstyrede pumper, vandudfordringer- og løsninger – og ikke mindst grundige overvejelser i forhold til hvordan fremtiden sikres, så der er vand nok til kommende generationer.
9.b fra Mølleskolen i Ry har været igennem flere undervisningsforløb, hvor vand har været omdrejningspunktet. Deres viden og faglighed er derfor i top, og for at omsætte dette til virkelighed satte de i fredags kursen mod AVK for at få en dybere forståelse af, hvem AVK er, hvad de laver, og hvordan de arbejder med højteknologisk produktion og teknologiske løsninger på verdens vandudfordringer.
Dagens program var sammensat af oplæg om AVK og virksomhedens historie.
For at få en oplevelse af kernen i AVK’s produktion, ventilen, fik eleverne mulighed for at besøge Tech-afdelingen med Manager, Lars O. Kristensen i spidsen. Her blev de taget med på en rundvisning og fik efterfølgende en ventil i hånden, som de skulle tilslutte vand og derefter åbne og lukke for at forstå funktionaliteten.
Eleverne erfarede hurtigt, hvorfor kvalitet er så vigtig: Ventiler, der slutter tæt og fungerer effektivt, sikrer vandet, mens defekte ventiler over tid fører til betydeligt vandspild – et problem, der ikke er i tråd med elevernes refleksioner om hvordan vi sikrer vand til fremtidige generationer.
Efterfølgende deltog eleverne ...
