Elever ved Skovby-skolen udstiller kunst tilvejebragt gennem projekt med Kulturskolen Skanderborg.
I forbindelse med projektet Store og små fællesskaber inviteres alle interesserede mandag d. 11. maj kl. 16-17 til fernisering i Skovby Kirke, hvor børn og unge fra Skovbyskolen udstiller deres værker i perioden uge 19-22.
Udstillingen er resultatet af et projekt, hvor eleverne sammen med undervisere og kunstnere fra Kulturskolen Skanderborg har arbejdet eksperimenterende med kunstneriske udtryk på tværs af fag.
Gennem lydkunst, videokunst, musik, dans, drama og billedkunst har eleverne undersøgt, hvad fællesskab kan være – både i det nære og i det større perspektiv.
Der er i alt lavet syv projekter i kommunen og de forskellige værker fra skolerne tager i foråret plads i kirkers og sognehuses rum og giver publikum mulighed for at opleve børnenes stemmer, refleksioner og æstetiske eksperimenter i en ny og sanselig kontekst.
Udstillingen bygger bro mellem skole, kirke og lokalsamfund og inviterer til fælles oplevelser på tværs af generationer.
Ferniseringen er åben for alle – familier, lokalsamfund og andre interesserede.
Projektet er et samarbejde mellem Kulturskolen Skanderborg, SKS Skanderborg, Skovby Kirke og Skovbyskolen.
