Skanderborg Kommune åbner igen vuggestuepladser i Porskjær

Image
18 nye vuggestuepladser i Porskjær i Galten skal bl.a. afbøde børnefamiliers pasningsbehov efter et fald i antallet af dagplejepladser i Galten-Skovby.

Børnefamilier i Galten-Skovby-området får adgang til 18 nye vuggestuepladser lokalt. Pladserne er tilgængelige fra efteråret, men opskrivningen er allerede åbnet.

I efteråret 2026 åbner Skanderborg Kommune for 18 nye vuggestuepladser i Porskjær. Det sker, fordi behovet for pladser har udviklet sig anderledes end forudsat, da man i 2024 lukkede for optaget til den tidligere vuggestue i Porskjær.

»Et fald i antallet af dagplejepladser i Galten og Skovby har især skabt behov for flere vuggestuepladser i området. Derfor genåbner vi vuggestuepladser i den del af modulet ved Porskjær, som kommunen har valgt at bevare‚« lyder det fra Skanderborg Kommune.

Den nye vuggestue bliver normeret til 18 børn og åbner for optag fra 16. oktober 2026.

Venteliste til plads i vuggestuen

Ventelisten til den nye vuggestue åbnede for opskrivning den 1. juli 2026.

Hvis du ønsker at komme i betragtning til en plads med start i oktober 2026, skal du ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 22. juli 2026

Del på
Centrum Tøj

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block