
Cirka 100 gæster til sommerens første friluftskoncert på Torvet.
Torsdag den 5. juni var igen en dag hvor vejrudsigterne blev nærstuderet.
Det var nemlig premieredagen for Bio Husets sommerkoncerter, og igen i år var det Almost Perfect, der leverede musikken. Og sikke en start. Der var fuld knald på musikken, og med ni veloplagte dygtige musikere og sangere var der grund til at klappe, trippe og rocke på stolene. Og det gjorde så de cirka 100 gæster der havde taget plads på stolerækkerne. Og det holdt tørvejr.
I biografen havde 45 gæster købt billet til Mission Impossible, så der var gang i den på Torvet i Galten.
Randers-band på besøg
»Der venter yderligere fire koncerter, inden vi lukker ned for sommeren, så reservér endelig de kommende fire torsdage, til skøn musik i det fri, og det er ganske gratis,« opfordrer Tove Severinsen og tilføjer:
»Bio Husets ry som spillested breder sig. Torsdag den 12. juni kl. 19.30 kommer The A-side Band. De hører til i Randers, men ønsker at spille hos os. Repertoiret inkluderer klassiske covers, samt ikoniske melodier fra 80'erne og 90'erne. Vi glæder os og håber på godt vejr og mange gæster.
