
Women of Brass sætter fokus på de mange kvindelige messingblæsere i en branche, som historisk set har været domineret af mænd.
Midt i vinterens gråvejr indtages Galten Kirke torsdag d. 20. februar kl. 19.30 af lysende messingklange, når kirken gæstes af messingensemblet Women of Brass.
Women of Brass er et nyt, professionelt emble bestående af kvindelige musikere fra hele Skandinavien. Der er, udover freelancemusikere, også tilknyttet musikere fra Slesvigske Musikkorps, Prinsens Musikkorps, Aalborg Symfoniorkester og Sønderjyllands Symfoniorkester.
Ensemblet blev stiftet i 2022 for at sætte fokus på de mange kvindelige messingblæsere, der er i en branche, som historisk set har været domineret af mænd.
Til koncerten vil man kunne opleve fem af ensemblets musikere forme en messingkvintet med to trompeter, horn, basun og tuba.
Programmet vil byde på dansk, norsk og amerikansk musik, med kendte toner af Carl Nielsen og Leonard Bernstein, og mere ukendte værker af Aksel Jørgensen og amerikanske Libby Larsen.
Det hele bliver kædet sammen af en fortælling om værker og komponister, så publikum får et indblik i musikkens historie. Der er gratis entré og alle er velkomne.
